Pargi 1 majalugu

Aadress: Pargi 1
Ehitusaasta: XX saj algus ? 
Ehitaja: ?
Üldtunnused: 2-korruseline püstpalkmaja
Eritunnused: -
Taastamist vajavad eritunnused: Akende ümber olevad puidust kaunistusliistud, puidust karniis kahe korruse vahel, plekk-katus
Kasutamine: elumaja
Ümberehitused: välisvooder ja katus vahetatud 70-ndatel
Aed/hoov: olemas nii aed kui hoov (munakivisillutisega)
Veel huvitavat: 
XX sajandi algul moodustasid praegused Pargi 1 ja Pargi 3 krundid ühtse krundi. Jagamine toimus ilmselt millalgi peale sõda. 1940 kuulusid mõlemad majad Jaak Pehapile. Pargi 3 maja lasi ta ise ehitada (1932 alustas ehitust ja maja valmis ilmselt 1936). Ka aadress on korduvalt muutunud: XX saj algul oli krundi aadressiks Pargi 1A, enne seda Karlova 59/61.Krundil on alati olnud ka kõrvalhooneid: puukuurid, ait, kõrvalelamu. Maja oli rohelise laudisega ja punase plekk-katusega. Praegu on see pruun ja eterniitkatusega.


Inimesed 
Elanikud - praegu on majas 2 korterit (kumbki 100 ruutmeetrit suur) kokku 6 elanikuga ja tundub elamiseks normaalne suurus olevat.

Veel huvitavat: 
 60-ndatel, kui minu vanaisa maja ülemise korruse ostis, oli kahekorruseline puitmaja jagatud 5-ks korteriks. Elati ka keldrikorrusel, kus oli ühetoaline köögiga korter. Räägitakse, et veel 50-ndatel üüriti isegi ühte praegust keldriruumi välja eluasemeks. Osad olid neist välja üüritud, osades elasid omanikud peredega sees. Majas elas 16 inimest. Eelmise vabariigi ajal elasid-töötasid majas näiteks 1 õmbleja ja 1 kingade valmistaja.
Peale selle veel peeti kanu ja koeri. Maja ümber oli kõrge plankaed.