Karlova Ehe 2015

Karlova Ehe 2015: Tähe 40 kortermaja

2015. aasta Karlova Ehe on säästvalt renoveeritud korterelamu Tähe 40. Märkides Karlova tuiksoone Tähe tänava ristumist Tolstoi tänavaga, paistab hoone oma kolme korruse ja nurgatorniga kaugele silma.

Tähe 40 hoone ehitati omal ajal valmis oluliselt tagasihoidlikumana, kui projekt ette nägi. Nüüd otsustas korteriühistu vanad joonised ette võtta ja omaaegsete ehitusmeistrite auvõla tasuda. Suurem osa korteritest kuulub veel praegugi hoone algse omaniku pärijatele ja ka nende huvi oli muuta maja nii suursugususeks, nagu algselt planeeritud. Ehitustööd algasid 2013. aasta sügisel.

 Karlova Eheda žürii tunnustab korteriühistut eelkõige algupäraste akende ja uste taastamise eest. Hoone jäi silma ka mastaapide poolest – nii suure korterelamu tervikuna ja miljöötundlikult renoveerimine ei ole lihtne.

 Verandaakende restaureerimiseks ja teiste akende ja välisuste valmistamiseks originaalprojekti jargi saadi restaureerimistoetust Tartu linnavalitsuselt. Maja esimese korruse nurka ehib žüriile teadaolevalt esimene Karlovas taastatud petikuks, mis markeerib eelmise sajandi keskpaigas nii levinud sissepääsu tänava ääres paiknenud väikepoodi.

 Fassaadilaudist katab maitsekas pastelne värvitoon, katusel on traditsiooniline valtsplekk. Korrastati ka Tolstoi tänava poolne piirdeaed.

 Ainsana riivas žüriiliikmetel silma, et maja kasvas renoveerimistööde tõttu veidike paksemaks. Maja sokkel jäi aga samadesse mõõtudesse ja seetõttu mõjub nüüd õblukesena.

Eriauhind Vaba 21 kallerei


Kahekorruselistel puukuuridel on Karlova ajaloolises hoonestuses väärtuslik roll. Selle tunnustusega rõhutame, et hoone kenasti korda tegemiseks piisab vähesest ja igaühele jõukohasest. Sageli tuleb vaid lagunenud tarindid parandada või asendada. Kuur on viimistletud keeduvärviga. 


Eriauhind Rebase 18 sadamahoone

Silmapaistev on ka tasakaaluka arhitektuuriga Karlova sadama uus sadamahoone Rebase 18. Arhitekt Tõnu Laanemäe on lahendanud sadamahoone tänapäevases võtmes, materjalidena on kasutatud puitu ja betooni. Sadamahoone toetab jõeääre positiivset arendamist ka Karlova linnaruumi mõistes.