Filmiõhtu võtab fookusesse urbanistlikud teemad.

 Kavas:

21.00 „Hulkurid” (USA), sisevaade Istanbuli hulkuvate koerte argiellu

22.15 „Anna mulle vabadus” (USA), pöörane tragikomöödia Vene immigrantide elust Ameerikas

 

Pilet (mõlemale filmidele eraldi): 5/3 (üliõpilased, õpilased ja pensionärid)

 

Kuna õhtud võivad ollla jahedad, soovitab Karlova kino ja Cirruse toimkond riietuda soojalt ja haarata kaasa mõned pleedid. Lubatud on ka kuum jook või sooja andev šnaps.

 

Hulkurid

Riik: Ameerika Ühendriigid

Režissöör: Elizabeth Lo

Osatäitjad: Zeytin, Nazar, Kartal

Keel: Inglise

Subtiitrid: Eesti, Vene

Levinud harjumuseks on inimeste jaotamine kassi- ja koerasõpradeks. Esimestele pakkus küllaga rõõmu Eestiski edukalt linastunud dokumentaal "Kedi", mis jälgis poole tosina tänavakassi seiklusi Istanbuli tänavatel. "Stray" pakub võimaluse heita pilgu sealsamas uitavate koerte igapäeva.

Lavastaja Elizabeth Lo järgneb peamiselt kolmele Türgi suurimas linnas ulualust otsivale neljakäpalisele. Neid võiks nimetada kodutuiks, ent õigupoolest on nende koduks kogu Instanbul. Linna tänavaid täitvate koertega on võimud pidanud julma lahingut juba enam kui sajandi jooksul, ent loomade tapmise vastased protestid tõid kaasa seadusemuudatuse, mille kohaselt on kodutute koerte eutaneerimine või vangistamine keelatud.

Enim ekraaniaega on tänavakoer Zeytini päralt, kellest on kujunenud kohalike tänavalaste lemmikloom. Nunnut perefilmi siit aga oodata ei maksa – koerte pilgu ja koos nendega kaamerasilma ette jäävad linnas lokkav sotsiaalne ebavõrdsus, meeleavaldused ja mahajäetud hoonetes liimi nuusutavad lapsed.

"Stray" keerabki peegli tagasi vaataja suunas, küsides, kas ja kui palju paremad me õigupoolest oma neljakäpalistest kaaslastest oleme. Tänavakaadreid katkestavad mitmed ajaloost pärit tsitaadid, kõige sagedamini Antiik-Kreeka filosoofilt Diogeneselt, kes mahitab koertele mitte ülalt alla vaatama, vaid neilt õppima.

Andrei Liimets

 

Anna mulle vabadus

Riik: USA

Režissöör: Kirill Mikhanovsky

Osatäitjad: Lauren „Lolo“ Spencer, Chris Galust, Maxim Stoyanov

Keel: Inglise, Vene

Subtiitrid: Eesti, Vene

Imeväikese eelarvega vändatud lüüriline tragikomöödia „Anna mulle vabadus“ jutustab noorest vene emigrandist Vicist, kes tegutseb Milwaukees sotsiaaltöötajana ning sõidutab abivajajaid linna piires mikrobussiga. Usin ja abivalmis noormees püüab kõigi vajadusi rahuldada, kuid klientide kapriisid ja tänavail toimuvad meeleavaldused teevad graafikus püsimise võimatuks ning seavad Vici töökoha ohtu. Viimseni pingule veetud närvid toovad Vicis esile ka sünnipärase rahvuse, mida ta on tubli ameeriklasena üritanud endas alla suruda.

Filmi autoriks on Moskvas juudi peres sündinud ja teismelisena Ühendriikidesse emigreerinud Kirill Mikhanovsky, kes õppis Milwaukees Wisconsini ülikoolis lingvistikat ja antropoloogiat ning osales kaastudengite lavastatud lühifilmides näitleja ja operaatorina. 1999. aastal lavastas ta oma esimese lühifilmi ning 2006. aastal Cannes’is esilinastunud esimene täispikk mängufilm „Sonhos de Peixe“ („Kalaunenäod“) võitis mitmel festivalil auhindu. Ehkki Mikhanovsky töötas noorpõlves ka ise puuetega inimeste sohvrina, pole tema kolmas täispikk film „Andke mulle vabadus“ tema sõnul otseselt autobiograafiline, aga on siiski väga isiklik teos.

Filmiõhtu läbiviimist toetab Tartu linnavalitsus.